הבזקים
מחקר חדש מציב סימן שאלה על הדעות המקובלות בנוגע לחילוף חומרים. בין הממצאים: ההאטה המטבולית מתחילה בגיל 60 ואין הבדלים בין גברים לנשים.
מטובוליזם

לתינוקות יש מטבוליזם מהיר? חילוף החומרים מואט בגיל 40? לא בדיוק

גורם מפרסם: עיתון ניו יורק טיימס
מקור: עיתון "הארץ"
תאריך: 01.09.2021

  

לתינוקות יש מטבוליזם מהיר? חילוף החומרים מואט בגיל 40? לא בדיוק

מחקר חדש מציב סימן שאלה על הדעות המקובלות בנוגע לחילוף חומרים. בין הממצאים: ההאטה המטבולית מתחילה בגיל 60 ואין הבדלים בין גברים לנשים. הממצאים יעצבו מחדש את חקר הפיזיולוגיה האנושית

·       ניו יורק טיימס

·       24.08.2021

כולם מכירים את הדעה המקובלת על חילוף החומרים: החל בשנות ה-20 לחייהם משקלם של בני האדם עולה בהתמדה, משום שמערכת חילוף החומרים בגופם — המטבוליזם — מואטת, בעיקר בגיל העמידה. המטבוליזם של נשים אטי יותר מזה של גברים, ולכן הן מתקשות יותר לשלוט במשקלן. גיל המעבר (הפסקת המחזור החודשי) מחמיר את המצב וגורם להאטה נוספת של המערכת.

לפי מחקר שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת Science, כל הדעות האלה שגויות. בעזרת נתונים על כ–6,500 אנשים, מגיל 8 ימים ועד לגיל 95, המדענים גילו שבכל הנוגע לחילוף החומרים, אפשר לחלק את החיים לארבע תקופות ברורות. הם גם גילו שבנטרול משתנים אחרים, אין הבדלים משמעותיים בין קצב המטבוליזם של גברים ונשים.

הממצאים עתידים לעצב מחדש את חקר הפיזיולוגיה האנושית ועשויות להיות להם השלכות על כמה פרקטיקות רפואיות, כמו קביעת מינוני תרופות מתאימים לילדים ולקשישים.

רוזלין אנדרסון, פרופסור לרפואה וחוקרת הזדקנות באוניברסיטת ויסקונסין, מדיסון, כתבה מאמר פרשנות שפורסם לצד המחקר. הממצאים "העיפו" אותה, אמרה אנדרסון בראיון. "נצטרך לשנות כמה מהרעיונות שלנו", הוסיפה.

למרות השינוי המשמעותי בתפישה שמקופל בממצאים, השפעתם על בריאות הציבור או על כללי התזונה מוגבלת בשלב זה, משום שהמחקר מעניק "מבט מגובה של 30 אלף רגל על המטבוליזם האנרגטי", אמר ד"ר סמואל קליין, מנהל המרכז לתזונה אנושית בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, שלא השתתף במחקר. "אני לא חושב שאפשר ליצור אמות מידה קליניות חדשות לכל אדם", אמר קליין. כשזה נוגע לעלייה במשקל, הוסיף, הבעיה נותרה כשהיתה תמיד: אנשים צורכים קלוריות רבות יותר מאלה שהם שורפים.

מחקרים על מטבוליזם כרוכים בעלויות גבוהות, ולכן רוב המחקרים שפורסמו עד כה התייחסו למספר משתתפים קטן מאוד. ראש הצוות שערך את המחקר החדש, הרמן פונצר, אנתרופולוג אבולוציוני מאוניברסיטת דיוק, אמר שהחוקרים שהשתתפו במחקר הסכימו שהוא יכלול את הנתונים שהם אספו במחקרים קודמים. מספר המדענים שהיו מעורבים במחקר הגיע ליותר מ-80. הנתונים שעליהם מבוסס המחקר נאספו במשך 40 שנה על ידי שש מעבדות, שהמידע שהיה בידיהן איפשר להן לשאול שאלות על שינויים בחילוף החומרים במשך החיים.

כל מרכזי המחקר שהיו מעורבים בפרויקט חקרו את קצב חילוף החומרים בשיטה שנחשבת לתקן הזהב. שיטה זו כוללת מדידה של מספר הקלוריות שנשרפות באמצעות מעקב אחר כמות הפחמן הדו־חמצני שאדם נושף בפעילותו היומיומית.

ברשות החוקרים היו גם נתונים על הגובה, המשקל ואחוז השומן בגופו של כל אחד מהמשתתפים, ונתונים אלה איפשרו להם לבדוק את קצב המטבוליזם הבסיסי. אדם נמוך יחסית, לדוגמה, שורף פחות קלוריות מאדם בעל ממדי גוף גדולים יותר. החוקרים שאלו אם אחרי התאמה של מספר הקלוריות ששורף כל אדם לנתונים כמו גובה, משקל או אחוז השומן בגוף, חילוף החומרים בגופו משתנה.

"ברור שלא היה לנו מושג כיצד משפיעים גודל הגוף או ההזדקנות על חילוף החומרים", אמר פונצר. "אלה שאלות בסיסיות, שאפשר היה לחשוב שהתשובות עליהן ניתנו כבר לפני 100 שנים".

ממצא מרכזי של המחקר היה, שחילוף החומרים בגופם של כל בני האדם משתנה בארבע תקופות חיים עיקריות:

מהינקות עד גיל שנה שריפת הקלוריות נמצאת בשיאה והיא עולה ב-50% על קצב שריפת הקלוריות של אדם מבוגר.

מגיל שנה עד 20 המטבוליזם מואט בקצב של 3% בשנה.

מגיל 20 עד 60 המטבוליזם אינו משתנה.

מגיל 60 ואילך הוא יורד בקצב של 0.7% בשנה.

כמו כן, לאחר שניטרלו נתונים על ממדי הגוף ומסת השרירים, החוקרים מצאו שאין הבדלים בין המטבוליזם של גברים למטבוליזם של נשים.

כפי שאפשר היה לצפות, קצב חילוף החומרים יציב בכלל האוכלוסייה, אבל יש אנשים שאצלם הוא משתנה. אצל אחדים קצב המטבוליזם נמוך ב-25% מזה של קבוצת הגיל שלהם, בעוד שהקצב של אחרים גבוה ב–25% מהצפוי. החריגים האלה אינם משנים את הדפוס הכללי.

ארבע תקופות החיים המטבוליים, שתוארו במחקר החדש, מראות כי "אין קצב קבוע לבזבוז אנרגיה לכל ק"ג". קצב שריפת האנרגיה תלוי בגיל, ציינה ליאן רדמן, פיזיולוגית המתמחה באיזון אנרגטי ממכון פנינגטון למחקר ביו-רפואי בבאטון רוז', לואיזיאנה. המסקנה הזאת מנוגדת להנחות שבהן החזיקו זמן רב רדמן ואחרים העוסקים בתזונה.

אחד הממצאים שהפתיעו את פונצר יותר מהשאר היה חילוף החומרים של תינוקות. הוא ציפה שקצב חילוף החומרים של ולדות יהיה גבוה מאוד, מפני שחוק מקובל בביולוגיה קובע שבעלי חיים קטנים שורפים קלוריות מהר יותר מבעלי חיים גדולים. אלא שלדברי פונצר, בחודש הראשון לחייהם קצב חילוף החומרים של תינוקות זהה לזה של אמותיהם.

המדענים ציפו גם שחילוף החומרים של מבוגרים יואט כשהם מתקרבים לשנות ה-40 לחייהם. השערה אחרת היתה שחילוף החומרים של נשים יואט אחרי הפסקת המחזור החודשי. "לא ראינו את זה", אמר פונצר.

ההאטה המטבולית מתחילה בסביבות גיל 60, עד שהקצב המטבולי של אדם  בגיל 95 יורד ב-20%.

קליין אמר שאנשים מבוגרים אכן מוסיפים למשקלם יותר מ-700 גרם בממוצע בשנה, אבל את העלייה במשקל כבר אי אפשר לייחס להאטה בחילוף החומרים.

דרישות האנרגיה של הלב, הכבד, הכליות והמוח מביאות לכך שאיברים אלה צורכים 65% מקצב חילוף החומרים במנוחה, אף שמשקלם הכולל הוא רק 5% ממשקל הגוף. לדברי קליין, המשמעות של קצב חילוף חומרים אטי יותר אחרי גיל 60 היא שהאיברים החיוניים האלה מתפקדים פחות טוב ככל שאנשים מזדקנים, וזו אולי אחת הסיבות שבגלל זקנים סובלים יותר ממחלות כרוניות.

ובסביבות גיל 60, ואין זה משנה עד כמה האנשים נראים צעירים, הם משתנים באופן בסיסי. "קיימת אגדה על נעורי נצח", אמרה אנדרסון. "אבל זה לא מה שאומרת הביולוגיה. יש נקודת זמן שבה הכל מתחיל להשתנות. בסביבות גיל 60 שום דבר לא נשאר כמו שהיה".

לכתבה של ג'ינה קולאטה בניו יורק טיימס

  מקור , עיתון  " הארץ"

 

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק