הבזקים
"לעובדים הצעירים, מתמחים ברפואה למשל, יש הכי פחות ניסיון ולרוב הם עושים את עיקר העבודה. לכן הם הראשונים לסבול", מסביר ד"ר דרור דולפין, רופא פסיכיאטר בכיר במרכז בריאות הנפש גהה מקבוצת כללית וחוקר ומרצה בתחום השחיקה.
שחיקה בעבודה

שוברים שחיקה

גורם מפרסם: מגזין גלובס , יוני 2019
מחבר: הילה ויסברג
תאריך: 28.06.2019

האישה שהתמוטטה במשרד וסיימה עם שברים יצאה למלחמה "לשים סוף למגפת הסטרס והשחיקה בעבודה"

שחיקה בעבודה הופכת למגפה של ממש בכל ענפי התעסוקה בעולם כולו. החלטת ארגון הבריאות העולמי להכיר בשחיקה כסינדרום תעסוקתי, סבורים החוקרים, היא צעד ראשון בדרך למהפכה שתחייב מדינות וארגונים לקחת אחריות על העובדים הפגועים שלהם. בינתיים, תחזיקו מעמד

זה היה עוד יום עבודה עמוס ואינטנסיבי, אחרי לילה כמעט נטול שינה, אי שם בשנת 2007, כשאריאנה הפינגטון, מייסדת אתר החדשות והבלוגים הפינגטון פוסט, התמוטטה במשרד. ראשה נחבט בשולחן הכתיבה שלה, וכתוצאה מכך נגרמו לה שבר בעצמות הלחיים וחתך באחת מעיניה.

פחות מעשור לאחר מכן, ב-2016, מכרה הפינגטון את חלקה באתר והקימה ארגון בשם Thrive Global, שמטרתו "לשים סוף למגפת הסטרס והשחיקה בעבודה", כדבריה. מאז, היא הפכה לדוברת נלהבת של הצורך במציאת איזון בין בית לעבודה, ואף כתבה ספר בשם "מהפכת השינה" (The Sleep Revolution), שנועד לעודד אמריקאים לישון יותר. אין זה מפתיע, אם כן, שלפני כשלושה שבועות, כאשר דווח באתרי חדשות מסביב לעולם כי "ארגון הבריאות העולמי (WHO) מכיר לראשונה בשחיקה בעבודה (Burnout) כמחלה", כתבה הפינגטון באתר Thrive Global: "זאת אבן דרך. יש לנו מה לחגוג. נגמר העידן שבו הקיום של השחיקה בעבודה מוקטן או אפילו מוכחש.

השחיקה הלכה והתהוותה - כפי שאבחנה גם הפינגטון - כתופעה שמבטאת רוח של תקופה; ככזו שנובעת מקצב חיים מהיר מאוד, מבוסס-תפוקה ומרובה עומסים והסחות דעת. כשחושבים על "שחיקה", מדמיינים את המורה שמאסה במקצוע אחרי 30 שנות עבודה, כשלמעשה, לא פעם אלה הם העובדים הצעירים שנשחקים, ובתהליך מהיר.

"לעובדים הצעירים, מתמחים ברפואה למשל, יש הכי פחות ניסיון ולרוב הם עושים את עיקר העבודה. לכן הם הראשונים לסבול", מסביר ד"ר דרור דולפין, רופא פסיכיאטר בכיר במרכז בריאות הנפש גהה מקבוצת כללית וחוקר ומרצה בתחום השחיקה.

האבחנה שלו ללא ספק נוגעת בעצביהם החשופים של צעירים מרחבי העולם. אחת הכתבות הכי ויראליות ומדוברות של אתר "באזפיד" מהחודשים האחרונים, נשאה את הכותרת: "כך הפך דור ה-Y ל'דור השחוק' (Burnout Generation)", מאת העיתונאית אן הלן פיטרסון. "המילה שחיקה בעברית מאוד מטעה", אומר דולפין. "היא מעוררת אסוציאציות של שגרה מתישה וממושכת, של תהליך איטי. המונח באנגלית, Burnout, מדויק: זה תהליך של שריפה, התכלות משאבים. העובד עושה את המיטב שלו, עד שפשוט נגמר לו הדלק במכל והוא נעשה 'שרוף'. burnt out".

דולפין חווה שחיקה לפני כעשור, כשעבד כמתמחה במרפאה ציבורית לבריאות הנפש, וכרע תחת עומס כבד ביותר. "הגעתי למקצוע עם אהבה גדולה לאנשים ועם רצון לעזור, ומצאתי את עצמי שמח כשמטופל לא מגיע, וממורמר כשמטופל נכנס למיון בלילה".

רופאים הם אכן אוכלוסייה שחשופה ופגיעה מאוד לשחיקה. הם הוכתרו כעובדים השחוקים ביותר במערכת הבריאות הישראלית, בסקר חסר תקדים בהיקפו שנערך בסוף 2018 בקרב 40 אלף עובדי מקצועות הבריאות בארץ - סקר שהובילו טוקר ובכירי משרד הבריאות. ציון השחיקה שקיבלו כלל עובדי מערכת הבריאות היה 3.4 בסקאלה של 7-1 - גבוה מאוד (אגב, גם בקרב עובדי הפרקליטות נמצאו רמות שחיקה דומות). הציונים הממוצעים בישראל ובעולם נעים סביב 2.5.

מחקר של אוניברסיטת הרווארד מ-2015 מצא שקרוב לשליש מהמתמחים ברפואה סובלים מדיכאון, בעוד שיעור הדיכאון באוכלוסייה האמריקאית נע סביב 17% בלבד. מחקר אמריקאי אחר, מלפני שנה, מצא שרפואה הוא "המקצוע האובדני ביותר", שכן שיעור האובדנות בקרב רופאים גבוה בהשוואה לכל מקצוע אחר. בארה"ב מתאבד רופא בממוצע מדי יום. סך הכול, שיעורי השחיקה המיוחסים לרופאים נעים סביב 50%. אפילו בקרב מורים השיעורים נמוכים יותר: כ-30%.

להמשך הכתבה של הילה ויסברג במגזין גלובס


http://bit.ly/2FoPxtn

 

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק