הבזקים
המחקר מראה כי יש קשר משמעותי בין המעורבות של אבות בטיפול בתינוק לבין איכות השינה של התינוק והאם: ככל שהאבות מעורבים יותר בטיפול הכללי בתינוק
שינה , תינוקות

מה גורם לתינוקות לישון טוב יותר?

גורם מפרסם: מחקר בגובה העיניים
מחבר: ד"ר טיקוצקי ליאת,
מקור: מחקר בגובה העיניים, הקרן הלאומית למדעים
תאריך: 27.02.2019

המחקר על הפרעות שינה חושף את הקשר בין דפוסי השינה של תינוקות לבין ההתנהגות והמצב הרגשי של ההורים שלהם. בין היתר גילינו כי ככל שהאבות מעורבים יותר בטיפול הכללי בתינוק, כך פוחתות בעיות השינה שלו

נכתב ע''י טיקוצקי ליאת, 15 אוק 2015

הפרעת שינה היא אחת הבעיות השכיחות ביותר בילדות המוקדמת, ומופיעה בקרב 20 עד 30 אחוז מהתינוקות והפעוטות בשנותיהם הראשונות. מחקרים רבים שנערכו לאורך השנים מלמדים כי ההתפתחות של דפוסי שינה בריאים בקרב תינוקות תלויה בגורמים שונים, בהם המזג המולד של התינוק. גורם אחר בעל השפעה משמעותית ביותר על דפוסי השינה של תינוקות הוא הקשר הנוצר בין התינוק להוריו במהלך ההשכבה והאופן שבו ההורים מגיבים לתינוק במהלך הלילה.

במחקר הנוכחי ביקשנו להבין את הקשר הזה בין ההתנהגויות של ההורים ובפרט מצבן הרגשי של אימהות לבין ההתפתחות של דפוסי שינה ובעיות שינה בקרב תינוקות. כ-120 משפחות השתתפו במחקר, שכלל שאלונים על מידת התפקוד הרגשי וההתנהגותי של הורים, במקביל לשימוש באקטיגרף - ״שעון שינה״ המאפשר לעקוב אחר דפוסי השינה האובייקטיביים. מדדנו את שנת ההורים והתינוק מדי מספר חודשים, עד שנה וחצי לאחר הלידה. המחקר מראה כי יש קשר משמעותי בין המעורבות של אבות בטיפול בתינוק לבין איכות השינה של התינוק והאם: ככל שהאבות מעורבים יותר בטיפול הכללי בתינוק, כך האימהות והתינוקות ישנים טוב יותר. כמו כן, לפי המדד האובייקטיבי של שעון השינה, דפוסי התינוק משובשים יותר כאשר האם תופסת את הקשר שלה עם התינוק כשלילי יותר. דפוסי השינה האובייקטיבים גם מראים כי ככל שלאימהות יש חרדת פרידה גבוהה יותר מהתינוקות שלהן, כך יש לתינוקות דפוסי שינה משובשים יותר. בנוסף גילינו שאימהות שישנות עם התינוקות שלהן באותו החדר מראות דפוסי שינה משובשים יותר - הן במדדים האובייקטיביים והן בדיווח האישי שלהן בשאלונים - בהשוואה לאימהות שישנות בנפרד מהתינוק. על אף שאימהות שישנות עם התינוק באותו החדר מדווחות שהוא מתעורר יותר פעמים לאורך הלילה בהשוואה לדיווחיהן של אימהות שישנו בנפרד מהתינוק, לא נמצאו כל הבדלים באיכות השינה האובייקטיבית של התינוק, בין אם ישן לבד או עם הוריו בחדר.

מצאנו גם קשר משמעותי בין תפקודה הרגשי של האם לבין האופן שבו היא תופסת את השינה של התינוק. ככל שתסמיני החרדה והדיכאון של האם חזקים יותר, כך היא נוטה לתפוס את שנת התינוק כבעייתית יותר. עם זאת, הקשר שנמצא בין מצבה הרגשי של האם לבין השינה של התינוק נוגע רק לאופן הסובייקטיבי שבו האם תופסת את שנת התינוק; לא נמצאו קשרים משמעותיים בין רמת הדיכאון והחרדה של האם לבין השינה האובייקטיבית של התינוק.

בנוסף, הראנו שישנם קשרים חזקים מאוד בין איכות השינה של האימהות לבין איכות השינה של התינוק במהלך השנה הראשונה לחייו, הן לפי הדיווחים של האימהות והן לפי המעקב האובייקטיבי. כלומר, ככל שאיכות השינה של התינוק גבוהה יותר, כך גם איכות השינה של האם. קשרים אלה נחלשים בגיל שנה וחצי. המחקר גם בדק את שנת האימהות בתקופת הריונן. לא נמצא קשר משמעותי בין מדדי השינה האובייקטיבית של האימהות במהלך ההיריון, כפי שנמדד באמצעות שעון שינה, לבין תפקודן הרגשי. עם זאת, אימהות שדיווחו על איכות שינה ירודה יותר במהלך ההיריון לרוב סבלו ממצב רוח ירוד יותר, עם תסמינים גבוהים יותר של דכאון וחרדה.

מקור וקרדיט : מחקר בגובה העיניים, הקרן הלאומית למדעים
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק