הבזקים
הלמ"ס פירסמה  ביוני 2018 נתונים על מצב החברה הישראלית, ובין השאר נבדקו שאלות לתחושות לחץ, בדידות ומצוקה לפי מידת הדתיות (בקרב האוכלוסייה היהודית). הממצאים חד־משמעיים: החרדים חשים הכי פחות לחץ, בדידות, דיכאון ודאגות. הם חשים מלאי מרץ יותר מהחילונים, המסורתיים והדתיים האחרים. לא צריך כמובן להפוך את שאר האוכלוסייה לדיכאונית,
החרדים - אושר

האנשים הכי מאושרים בישראל

גורם מפרסם: עיתון דה-מרקר
מחבר: סמי פרץ
תאריך: 04.07.2018

מאת : סמי פרץ

הלמ"ס פירסמה  ביוני 2018 נתונים על מצב החברה הישראלית, ובין השאר נבדקו שאלות לתחושות לחץ, בדידות ומצוקה לפי מידת הדתיות (בקרב האוכלוסייה היהודית). הממצאים חד־משמעיים: החרדים חשים הכי פחות לחץ, בדידות, דיכאון ודאגות. הם חשים מלאי מרץ יותר מהחילונים, המסורתיים והדתיים האחרים. לא צריך כמובן להפוך את שאר האוכלוסייה לדיכאונית, כן? ישראל הרי ממוקמת במקום 11 בעולם במדד האושר. ובאמת, דו"ח הלמ"ס קובע כי 89.8% מהיהודים בני 20 ומעלה מרוצים מחייהם, וכך גם 80.7% מהערבים. אבל החרדים הכי מרוצים.

זה מעורר תהייה. הישראלי הממוצע ישאל איך יכול להיות שאני משתכר יותר מהחרדי, גר בדירה מרווחת יותר, משכיל ממנו, נוסע יותר לחו"ל, עושה יותר ספורט, ועדיין הוא מרוצה יותר מהחיים ואפילו ממצבו הכלכלי? איך יכול להיות ש-91% מהחרדים תרמו כסף בשנה האחרונה לארגון חברתי או לאנשים פרטיים, ורק 60% מהחילונים עשו זאת? ה-work life  balance (איזון בין עבודה לחיים) של החרדים כולל הרבה פחות work מזה של שאר הישראלים. האם כאן טמון ההסבר לאושר? אם כן, אז באופן מינורי. עבודה מספקת לאדם משמעות ותחושה שהוא תורם גם כשהוא לא מת על העבודה שלו. אבל הנקודה היא כמה בדיוק לעבוד.

ישראלים ידועים כמי שעובדים הרבה יותר שעות מהממוצע במדינות המפותחות. אבל ממוצעים מסתירים את ההבדלים, וכשבוחנים כל סקטור בנפרד מגלים שגבר יהודי לא חרדי עובד 2,382 שעות בשנה, לעומת 1,882 שעות בשנה שעובד גבר חרדי. גם אצל נשים יש פערים: חרדית עובדת 1,632 שעות בשנה - לעומת 1,966 שעות שעובדת יהודייה לא חרדית.

את התשובות צריך למצוא בהבנת קסמו של האושר, וגם את מקומו של העושר במשוואה הזאת. הרבה נכתב על הקשר בין עושר לאושר. מוטב כמובן להיות עשיר מאשר עני, אבל זה לא מספיק. סוד האושר של החרדים נעוץ בכמה אלמנטים מאורח חייהם הייחודי, ובראשו הרשתות החברתיות שלהם. לא פייסבוק ולא טוויטר, אלא הרשתות האנושיות שמחברות אנשים לכדי קהילה עם כללים וחוקים ברורים, מלבושים זהים, ותמיכות הדדיות בזמני משבר, בשמחות ובאבל. במחסור ובמצוקה, הם שם אחד בשביל השני. ברחוב הראשי של בני ברק יש עשרות קופות צדקה ודוכנים מיוחדים שמציעים סיפורים אנושיים מרגשים על משפחות שנקלעו למצוקה וזקוקות לעזרה. החרדים תורמים ונרתמים. הסבר אחר הוא הטיעון שהחרדים מסתפקים במועט ושמחים בחלקם, לעומת שאר האוכלוסייה, שלעולם אינה שבעת רצון מהישגיה.

וזה לא הכל. האדם המודרני נתקל בדילמות בחייו, שאותן הוא נאלץ לפתור בעצמו. אצל החרדים, יש מערכת חוקים נוקשה, ואם יש דילמה - יש רב שמסייע לפתור אותה. בעיניים חילוניות זו פגיעה בחופש הבחירה, ובעיניים חרדיות - צמצום לחצים ומצוקות. מה שעוד מסייע לתחושת שביעות הרצון של החרדים הוא פערים כלכליים קטנים בינם לבין עצמם. יש פערים, אך הם אינם מנקרי עיניים כמו בחברה החילונית.

רשת ההגנה החברתית של החרדים מורכבת משתי רשתות: פנימית וחיצונית. הפנימית היא חיי הקהילה, הגמ"חים, הרבנים והמשפחות הגדולות. החיצונית - היותה של ישראל כלכלה מודרנית וצומחת. כל עוד היא צומחת, הלחצים לשינוי המצב אינם חזקים. אבל כשהיא חווה משבר או מיתון ממושך, כמו זה שהיה בתחילת שנות ה-2000, היא מפעילה לחץ לשינוי המצב.

למאמר המלא בעיתון דה-מרקר

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק