הבזקים

האנטיביוטיקה, תרופת הפלא שהזניקה את תוחלת החיים, הופכת פחות ופחות יעילה נגד החיידקים שמפתחים עמידות במהירות רבה. אם המצב יימשך, בשנת 2050 ימותו מדי שנה יותר מעשרה מיליון בני אדם כתוצאה מזיהום חיידקי עמיד - מקרה מוות מדי שלוש שניות.

חיידקים ואנטיביוטיקה

תרופות העבר וחיידקי העתיד

גורם מפרסם: עיתון "הארץ"
מחבר: עידו אפרתי
תאריך: 08.02.2017

האנטיביוטיקה, תרופת הפלא שהזניקה את תוחלת החיים, הופכת פחות ופחות יעילה נגד החיידקים שמפתחים עמידות במהירות רבה. אם המצב יימשך, בשנת 2050 ימותו מדי שנה יותר מעשרה מיליון בני אדם כתוצאה מזיהום חיידקי עמיד - מקרה מוות מדי שלוש שניות.

 האדם נכשל בהבנה הבסיסית שאנטיביוטיקה היא נכס מתכלה. הקלות שבה רושמים ונוטלים אנטיביוטיקה מעוררת תמיהה, ודאי כאשר מעמידים אותה מול החשדנות הגוברת בעניין החיסונים. אין דרך לפרש את השימוש הרחב, והשרירותי לעתים, באנטיביוטיקה זולת הערכה בסיסית שגויה של האיום החיידקי.

לפי מחקר אמריקאי משנת 2013, אבחון זיהומים ומתן תרופות אנטיביוטיות בארה"ב פזיז ונמהר באופן בלתי נתפס: רק מיעוט (כ-13 מיליון) מכ-40 מיליון אמריקאים שמקבלים מרשמי אנטיביוטיקה בשנה, אכן זקוקים לטיפול אנטיביוטי. במחקר אחר מ-2015, נמצא כי קרוב למחצית מהתינוקות שמטופלים באנטיביוטיקה אינם מקבלים מינון אופטימאלי.

אלה רק שתיים מתוך אינספור דוגמאות לכך שהאדם נכשל בהבנה הבסיסית שאנטיביוטיקה היא נכס מתכלה. הקלות שבה רושמים ונוטלים אנטיביוטיקה מעוררת תמיהה, ודאי כאשר מעמידים אותה מול החשדנות הגוברת בעניין החיסונים. אין דרך לפרש את השימוש הרחב, והשרירותי לעתים, באנטיביוטיקה זולת הערכה בסיסית שגויה של האיום החיידקי.

האדם אינו היחיד שנושא באחריות - השגשוג של החיידקים העמידים בעולם (וחיידקים באופן כללי) נזקף גם ליכולת מרשימה של הסתגלות והתפתחות. "בגדול, כל תרופה אנטיביוטית שהומצאה והוכנסה עד היום לשימוש - החיידקים מצאו דרך להתגבר עליה"

 "מחקרים הראו כי גם תרופות שנמצאו יעילות במעבדה, ברגע שהן מוכנסות לשימוש קליני, החיידקים מפתחים כלפיהן עמידות".

התוצאה קטלנית: על פי הערכות, לפחות 700 אלף בני אדם מתים מדי שנה ברחבי העולם, כתוצאה מזיהום חיידקי עמיד. לטענת מומחים, זוהי הערכה שמרנית ביותר, ונתונים עדכניים מצביעים על כך שמספר מקרי המוות גבוה פי שלושה ויותר.

במצב העניינים הנוכחי, בשנת 2050 ימותו מדי שנה יותר מעשרה מיליון בני אדם כתוצאה מזיהום חיידקי עמיד - מקרה מוות מדי שלוש שניות. כך על פי סקירה מקיפה על ההתמודדות הגלובלית עם עמידות חיידקים (Tackling Drug-Resistant Infections Globally) שפורסמה אשתקד.

   לכתבה המלאה של עידו אפרתי בעיתון  "הארץ"

 תרופות העבר וחיידקי העתיד - בריאות - הארץ

 ראה גם :

מחקר ישראלי מגלה כיצד חיידקים מתחמקים מהשפעת אנטיביוטיקה

 מאת : עידו אפרתי , עיתון " הארץ"

חוקרים מהאוניברסיטה העברית הצליחו לראשונה לפענח את המנגנון שמאפשר לחיידקים לשרוד טיפול אנטיביוטי, גם אם הם אינם עמידים לאנטיביוטיקה. המחקר, שפורסם השבוע בכתב העת Nature communications, סולל את הדרך לשיפור הטיפול הרפואי במגוון רחב של זיהומים חיידקיים.

בעיית עמידות חיידקים בפני אנטיביוטיקה מעסיקה כבר שנים את המדע והרפואה ביתר שאת. לצד חיידקים שעברו מוטציה שהפכה אותם לעמידים בפני אנטיביוטיקה, קיימת קבוצות חיידקים נוספות שאדישות לטיפול האנטיביוטי - "החיידקים המתמידים". "בתוך כל אוכלוסיית חיידקים שמגיבה לטיפול האנטיביוטי תמצא קבוצות קטנות שהטיפול האנטיביוטי לא עובד עליהן, על אף שהן אינן עמידות במהותן בפני אנטיביוטיקה", מסביר פרופ' גדי גלזר, מהפקולטה לרפואה ומעורכי המחקר. 

לדבריו, אותם חיידקים שורדים את הטיפול האנטיביוטי משום שהם "רדומים" בעת הטיפול ובכך חומקים מהשפעתה. מדובר למעשה במובלעות קטנות - בסדרי גדול של 1% מסך החיידקים שכן מגיבים לאנטיביוטיקה. ואולם, די בקבוצה קטנה זו כדי להתניע מחדש מחלה זיהומית לאחר הטיפול. 

לכתבה המלאה של עידו אפרתי

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק