הבזקים
מחקרים מראים שלחינוך טרום יסודי השפעות מרחיקות לכת על מנת המשכל, האופי ויכולת ההשתכרות של בני אדם בבגרותם. בעקבות המדינות העשירות, כעת גם אלה המתפתחות מתחילות להבין: ההשקעה בפעוטות משתלמת..
חינוך בגיל הרך

מחקרים מגלים עד כמה חיוניים חינוך והעשרה בגיל הרך

גורם מפרסם: עיתון "הארץ"
מקור: אקונומיסט
תאריך: 09.11.2016

 אקונומיסט

מחקר שנערך באחרונה מצא ש-43% מהפעוטות מתחת לגיל חמש במדינות עניות, כלומר כ-250 מיליון ילדים, לא יצליחו להגשים את ה"פוטנציאל ההתפתחותי" שלהם בשל כשלים שניתן למנוע באמצעות חינוך בגיל הרך. בגיל הזה המוח נחשב רגיש במיוחד. בשלוש השנים הראשונות של האדם נוצרות במוחו כאלף סינפסות לשנייה, והוא פגיע לחבלות שמייצרות הורמוני דְחק (סטרס). אף על פי שדחק מועט נחשב דבר חיובי, חוקרים סבורים כי דחק רב מדי מעכב התפתחות.

גם הזנחה היא גורם הרסני, ופעוטות נשכרים מאוד מפעילות הדדית עם מבוגרים. מחקר של תוכנית הפעולה לחינוך כפרי של אוניברסיטת סטנפורד מצא כי לילדים הגדלים בכפרים בסין "מנת משכל נמוכה באופן שיטתי". הדבר נובע, בין היתר, מהעובדה שהאחראים לחינוך הילדים בזמן שהוריהם עובדים בערים הם הסבים והסבתות, שמעניקים להם תשומת לב מועטה.

עם זאת, לעתים יש נטייה להגזים במשמעות שמייחסים לממצאים המסתמכים על מדעי המוח. לחוקרים אין עדיין הבנה מלאה של ציר הזמן בהתפתחות המוח, ויש מחקרים שמראים כי ילדים מסוגלים להתגבר על מצוקות מוקדמות בחייהם. ואולם, ככל שהטראומה וההזנחה ממושכות יותר, ההתגברות עליהן תהיה קשה יותר. מחקרים רבים מצביעים על כך שממשלות שינהיגו מדיניות סדורה בנושא עשויות להועיל לילדים הגדלים תחת מנהיגותן. תוכנית אחת, הנחשבת ציון דרך מרכזי בתחום, החלה בג'מייקה בשנות ה-80: צוותים רפואיים החלו להנחות אז אמהות בענייני תזונה ולימוד באמצעות משחק; בהמשך, כשילדיהן בגרו והגיעו לגיל 22, נמצא כי יש להם מנת משכל גבוהה יותר, שהם אלימים פחות ומרוויחים כ-25% יותר בהשוואה ליתר בני גילם.

במדינות רבות החינוך לגיל הרך מתרכז בבניית מרכזים לטיפול בילדים, אך למה שמתרחש בהם מוקדשת הרבה פחות תשומת לב. "לעתים קרובות החינוך לגיל הרך מצטמצם לטיפול בילד", אומרת סוניה גיזה, מנהלת "Innovation Edge", מיזם שהוא חלק מקרן להתפתחות הגיל הרך בדרום אפריקה. הורים מעטים מבינים את הצורך בהתפתחות כוללת של גוף ושכל, היא טוענת.

למאמר המלא בעיתון "הארץ"

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק