הבזקים
לרנאו היא סגנית הסניגור הציבורי הארצי ולאחרונה היתה חברה בוועדת דורנר לבחינת מדיניות הענישה והטיפול בעבריינים. בקריאת הספר מורגשים המחויבות שלה לעשייה ציבורית וניסיונה הרב כמשפטנית. לרנאו היא גם בעלת תואר דוקטור בקרימינולוגיה ועוסקת במחקר במקביל לעבודתה המעשית. כתיבתה קולחת והספר נקרא כמעט כרומן.
משבר כליאת ההמונים

משבר כליאת ההמונים בארה"ב, שמאיים גם עלינו

גורם מפרסם: מוסף הספרים השבועי של עיתון "הארץ"
מחבר: יואב מחוזאי
תאריך: 09.10.2016

ספרה של חגית לרנאו עוקב אחר התפתחות המחשבה על עבריינות וענישה ומקדיש מקום נרחב לדיון החשוב במדיניות הכליאה בארצות הברית ובישראל

יואב מחוזאי

עבריינות ואכיפת חוק: תיאוריה, מדיניות, ביקורת
חגית לרנאו. הוצאת פרדס, 339 עמודים, 120 שקלים

סטייה, הפרת חוקים ופיקוח חברתי הם חלק בלתי נפרד מכל חברה אנושית. מאז ימי המערות, כל קהילה או ארגון חברתי הגדירו סדר חברתי על בסיס נורמות של עשה ואל־תעשה, ופעלו לאכוף אותן באמצעות פיקוח חברתי, פורמלי ובלתי פורמלי. אבל למרות העניין הרב, קיים היצע דל של ספרים בנושא בעברית. הופעת ספרה החדש של ד"ר חגית לרנאו, "עבריינות ואכיפת חוק", שעוקב אחר התפתחות המחשבה על עבריינות וענישה, חשובה ומשמחת.

לרנאו היא סגנית הסניגור הציבורי הארצי ולאחרונה היתה חברה בוועדת דורנר לבחינת מדיניות הענישה והטיפול בעבריינים. בקריאת הספר מורגשים המחויבות שלה לעשייה ציבורית וניסיונה הרב כמשפטנית. לרנאו היא גם בעלת תואר דוקטור בקרימינולוגיה ועוסקת במחקר במקביל לעבודתה המעשית. כתיבתה קולחת והספר נקרא כמעט כרומן. הוא מציג באופן נהיר את המורכבות ואת ההיגיון של תופעת העבריינות, בתוך שילוב של היסטוריה, תיאוריה משפטית ותיאוריות סוציולוגיות וקרימינולוגיות. בספר מודגשת ההתפתחות של תיאוריות ומדיניות אכיפת חוק, בעיקר בהקשר של ענישה (כליאה), לנוכח הנטייה הרווחת של ספרים מסוג זה להתמקד בהתנהגות עבריינית של הפרט. כל זה נעשה בהקשר היסטורי־חברתי חשוב. לרנאו מציינת במיוחד את השפעת הנאורות, שהביאה לניתוק בין עבריינות לבין מחשבה מטאפיזית. לפני כן, היתה נטייה לזהות התנהגות פושעת עם כוחות שטניים על־טבעיים. אפשר היה להרחיב את הסקירה ההיסטורית מעט יותר ולציין שינויים נוספים, שיצרו את התנאים להתפתחות מוסדות האכיפה ועקרונות המשפט הפלילי (היחס המשתנה בין הספרה הפרטית לספרה הציבורית ודעיכת הפטריארכיה, "שלום המלך" שהתבסס עם העלייה בריכוזיות הפוליטית, השגת מונופול על אלימות, פיוס אזרחי ועליית הביורוקרטיה). ככלל, אפשר היה להדגיש יותר את תפקיד המדינה.

בספר מבוא קשה לגעת בכל הסוגיות. לרנאו בחרה, ובצדק רב, להקדיש מקום נרחב לדיון החשוב במדיניות הכליאה בגלל משבר כליאת ההמונים בארצות הברית והאפשרות שישראל מידרדרת לקראת אסון דומה. היא מדגימה כיצד לעתים קרובות נגררו קובעי מדיניות למשבר כליאה ללא מחשבה מוקדמת או כוונה. עם זאת, היא מסיימת את הספר בתובנה החשובה כי "שיעורי הכליאה אינם נגזרת של ממדי הפשיעה, אלא תוצר של הכרעות חברתיות". לרנאו מזהירה אותנו מחיקוי המודל האמריקאי. ב-2009, מספר האסירים בארצות הברית עמד על פי שמונה ממספרם ב-1975. ככלל, מספר האסירים בארצות הברית הוא הגבוה בעולם (הכוונה למספר עצמו ולא רק לאחוז באוכלוסייה) - יותר ממדינות שיש בהן משטרים לא דמוקרטיים כגון רוסיה או סין. דיי

לסקירה המלאה בעיתון "הארץ"


לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק