הבזקים
יותר ממיליון ילדים וחצי התגלגלו השנה במחנות הפליטים הסורים בטורקיה, בירדן ובלבנון. רובם סובלים מטראומות קשות, לא זוכים ללכת לבתי ספר, נאלצים לעבוד ולעתים להידרדר לפשע ולזנות

ילדים סורים

סנטה קלאוס לא ביקר את ילדי סוריה

גורם מפרסם: עיתון "הארץ"
מחבר: צבי בר6אל
תאריך: 03.01.2016

 צבי בראל

 ההערכה שמתקבלת מהצלבת כמה מקורות של נתונים מלמד שלפחות 400 אלף ילדי פליטים בלבנון אינם רואים מוסד חינוכי כלשהו ורק כ-100 אלף ילדים נקלטו בבתי ספר במדינה המארחת. בטורקיה המצב מעט יותר טוב שכן במחנות הפליטים שהקימה המדינה יש בתי ספר וגנים אבל אין כל פיקוח על לימודיהם של ילדים שמשפחותיהם מתגוררות בבתים שכורים ושולחות את ילדיהן לעבוד. גם הילדים שמצליחים לבקר בבתי ספר שמחוץ למחנות בטורקיה מתקשים להשתלב. עליהם ללמוד אותיות טורקיות, להסתגל לתוכנית לימודים שונה מזאת שהיתה נהוגה בסוריה, לקשיים חברתיים שנובעים מכך שהילדים הטורקים במקרים רבים אינם מקבלים אותם לחברתם ולעתים קרובות נוהגים בהם באלימות. בירדן כמחצית מן הילדים בגילים 5-16 יוצאים לעבודה והיתר נשארים בבית ובאופן חלקי מבקרים בבתי ספר או בגנים. על פי נתוני הארגון Save The Children כשני מיליון ו-800 אלף ילדים שנותרו בסוריה אינם רשומים בבתי ספר.

הנתונים היבשים הללו משרטטים את הטרגדיה הגדולה שחוללה המלחמה: דור שלם של אזרחים סורים ירד לטמיון. גם אם מחר תחדל המלחמה, יחלפו שנים רבות עד שהילדים הללו יוכלו לחזור לבתיהם או לבתי ספרם ההרוסים. על פי נתונים שאסף האו"ם, יותר מרבע בתי הספר בסוריה ניזוקו או נהרסו כליל, אלפי מורים נמלטו או נהרגו, ויידרשו יותר משני מיליארד דולר כדי לשקם את בתי הספר.

במחנה הפליטים זעתרי בירדן דיווחו פסיכולוגים ירדנים על תופעה רחבה של ילדים אלימים שאינם מצליחים להסתגל לתנאי החיים החדשים ולא יוצרים קשר עם ילדים אחרים. סקרים ראשונים שערכו פסיכולוגים גרמנים בקרב ילדי פליטים שהגיעו לגרמניה מלמדים שלפחות רבע מכלל הילדים סובלים מתסמונת פוסט טראומטית בדרגות שונות. מטבע הדברים, לילדים שהצליחו להגיע למדינות אירופה יש סיכוי טוב יותר לקבל טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי, אבל הם מיעוט קטן מכלל ילדי הפליטים.

בליגה אחרת, קשה במיוחד, נמצאים ילדי הפליטים שנאלצים לצאת לעבודה. אב משפחת דלום מסוריה שמתגוררת בלבנון סיפר לאתר לבנוני על "חלוקת העבודה" במשפחה. "שני התאומים, בני תשע וחצי יוצאים בבוקר לאסוף בקבוקים ריקים כדי לנסות למכור אותם לבעלי חנויות. שתי הבנות, האחת בת שמונה והשנייה בת עשר וחצי יוצאות מדי יום לקבץ נדבות, ורק הבת הקטנה, שורוק, אינה יכולה לעבוד. היא בת תשעה חודשים". זה איננו סיפור יוצא דופן. ילדים בני חמש ושש שיוצאים לעבודה אפשר למצוא ברחובות ערים בטורקיה ובירדן, רבים מהם עוסקים במכירת חבילות של מגבוני נייר, גפרורים, סיגריות וקוצצי ציפורנים. אחרים מתאמצים להגיע לשמשה הקדמית של מכוניות כדי לנקותה בסמרטוטים מטונפים ולקבל כמה פרוטות, ולא מעטים הופכים לבלדרים של פשע ולגנבים קטנים.

 למאמר המלא בעיתון "הארץ"

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק