הבזקים

תוחלת החיים בישראל אולי עולה, אבל תוחלת החיים הבריאה יורדת - כך מצא דו"ח האושר העולמי ל-2013. ייתכן כי הרפואה עסוקה יותר מדי באיתור מחלות ופחות בחינוך לאורח חיים בריא?

מאריכים את החיים וחולים

מאריכים חיים ולא מפסיקים להיות חולים

גורם מפרסם: עיתון "הארץ"
מחבר: ד"ר מיכאל ויינפאס
תאריך: 18.11.2013

תוחלת החיים בישראל אולי עולה, אבל תוחלת החיים הבריאה יורדת - כך מצא דו"ח האושר העולמי ל-2013. ייתכן כי הרפואה עסוקה יותר מדי באיתור מחלות ופחות בחינוך לאורח חיים בריא?

ד"ר מיכאל ויינפאס

 לפי דו"ח האושר, בעוד ב- 2005-2007 עמדה תוחלת החיים הבריאים בישראל על 71 שנים בממוצע, הרי שבשנים 2010-2012 היא עומדת על 68. כלומר בחמש שנים בלבד, קוזזו כמעט שלוש שנים מבריאותו של האדם הממוצע בישראל. משמע, הישראלים חיים אמנם יותר אבל איכות חייהם נמוכה ומגיל צעיר יותר הם חולים ונתונים לחסדי תרופות ולהתערבויות כירורגיות. לפי דו"ח האושר, המדינה עם תוחלת החיים הבריאה ביותר - גיל 75 - היא יפן. ייתכן כי הדבר נובע גם מכך שהתזונה של אוכלוסייה זו בריאה יותר ומתבססת בעיקר על מאכלי ים, מוצרי סויה, ירקות ותה ירוק - תזונה העשירה בסיבים תזונתיי ם

חלק נכבד ממקרי הסרטן למשל אנחנו מסוגלים למנוע באמצעות מניעה ראשונית אקטיבית. נכון, חלק מגורמי הסיכון הם גנטיים, אך חלק נמצאים בשליטתנו. על פי המכון האמריקאי לחקר הסרטן  (AICR), תזונה היא נדבך מרכזי במניעת סרטן וצריכה להתבסס על אכילת מגוון ירקות ופירות מדי יום, בעיקר כאלו המכילים ויטמין אי, איי וסי ובטא קרוטן, ירקות כתומים, ירקות עליים, פירות הדר, ודגנים מלאים, קטניות ושורשים. ירקות ופירות עשירים בסיבים תזונתיים שמפנים רעלים מהגוף ובפיטוכימיקלים - תרכובות שנמצאות בצמח בעלות תכונות נוגדות חמצון, נוגדות דלקת וסרטן. ירקות מצליבים מומלצים במיוחד כיוון שהם מכילים את החומר סולפוראפן שמעודד השמדה מבוקרת של תאי סרטן ומצמצמים את שגשוג התאים הסרטניים. לפי המכון, תזונה מונעת מתבססת גם על מזונות עשירים באומגה 3 ועל הפחתה בצריכת האלכוהול. בנוסף, יש להגביל צריכת שומן רווי מן החי, להימנע מאוכל מעובד הכולל חומרים תעשייתיים, להימנע מבשר צלוי על פחמים שגורם ליצירת חומרים מסרטנים מסוג אמינים הטרוציקלים, ומבשר מעושן, כגון נקניקים או בשר בקר משומר, המכילים סודיום ניטרט - תרכובות השומרות על המזון שלא יתקלקל, אך מגיבות לחומצות האמיניות שבקיבה ויוצרות תרכובות קרצינוגניות (מסרטנות). תרכובות אלו נוצרות גם בבשר שנעשה על האש.

למאמר של הרופא  ד"ר מיכאל  ויינפאס בעיתון " הארץ"

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק