הבזקים
  • כאשר גילה אחד הכמרים את היותו יהודי הוא מיהר לגסטאפו ודיווח על כך . עד שהספיקו אנשי הגסטאפו להגיע  למנזר הצליח ראש המנזר הפולני להחביא את עמנואל בתוך תיבת העוגב בכנסייה של המנזר .
  • לאחר כמה ימים הצליח בלילה ובחשאי ראש המנזר להבריח את הנער היהודי החוצה לכפר פולני שם המשיך את מסע ההימלטות שלו המדהים שלו בין פולניה לבין הונגריה.
להסתתר בתוך העוגב

להסתתר בתוך העוגב בכנסייה

גורם מפרסם: פורטל הגורם האנושי
מחבר: Emanuel Tanay
תאריך: 18.04.2012

 להסתתר בתוך העוגב בכנסייה

אחד הסיפורים המרתקים ביותר של ילדים ניצולי שואה הוא סיפורו של פרופסור עמנואל טנאי , כיום פרופסור לפסיכיאטרה  בארה"ב. ספר זכרונותיו המדהים (הערת עורך פורטל הגורם האנושי : ניתן לרכשו כספר אלקטרוני מותאם קינדל באמזון). זהו סיפור הימלטות של נער בן 16 אשר חלק מנתיב ההימלטות שלו היה במנזר קתולי פולני . יותר משנה הוא היה כומר מתלמד במנזר קתולי כאשר רק ראש המנזר ידע על היותו יהודי ( לעמנואל היה מראה ארי) . כאשר גילה אחד הכמרים את היותו יהודי הוא מיהר לגסטאפו ודיווח על כך ( מרבית הכמרים הקתוליים הפולניים היו אנטישמיים ושונאי יהודים מובהקים).

עד שהספיקו אנשי הגסטאפו להגיע  למנזר הצליח ראש המנזר הפולני להחביא את עמנואל בתוך תיבת העוגב בכנסייה של המנזר . לאחר כמה ימים הצליח בלילה ובחשאי ראש המנזר להבריח את הנער היהודי החוצה לכפר פולני שם המשיך את מסע ההימלטות שלו המדהים שלו בין פולניה לבין הונגריה. פרופסור טנאי למד רפואה בגרמניה בין השנים 1945-1952 והיגר לארה"ב שם הפך להיות המומחה לתחומי הפסיכאטריה של זיהוי פלילי במשטרת שיקאגו. ספר זיכרונותיו מימי השואה נחשב בארה"ב כמרתק ביותר והוא מומלץ ע"י בתי ספר בארה"ב.

 קישור 1

 מתוך הביקורת בארה"ב על הספר

" זהו הספר החשוב ביותר שפורסם בארה"ב בשנים האחרונות. הוא משלב זיכרונות של ניצול שואה עם ניתוח
היבטים רבים של התקופה כולה, וכן  התוצאות  שלה עד היום. לקח לפרופסור טנאי שלושים שנים של לימוד ומחקר, כולל לימוד עצמי כדי לאפשר בחינה וניתוח מעמיק של סוגיות הנוגעות לנאצים ולפולנים בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר הציר המוביל בספר הם זיכרונותיו האישיים. הרקע שלו במדעי המדינה, רפואה, פסיכיאטריה, פסיכיאטריה משפטית הפסיכואנליזה אפשרה לו לכתוב ספר מאוד מעניין וקריא שהוא מרתק בדרכים רבות."

 "זהו הספר הטוב ביותר שנכתב על הישרדות יומיומית בתקופת השואה. במצבים כאלו שנער צעיר מוצא את עצמו הם מעבר לכל דמיון של רוב האנשים שגדלו במדינה כמו אמריקה."

 בזכות תושייה ותבונה רבים  הצליח נער צעיר לשרוד כל יום, כאשר הוא לא יודע מה יהיה איתו ביום הבא, זה לא רק סיפור מדהים ומרתק, של נער בנתיב הימלטות יומי ,  Tanay לא רק הצליח לשרוד, הוא גם הציל את אמו, אחותו וחבר ילדות קרוב. אביו סבל מידי הנאצי אמון גת  הידוע לשמצה על חלקו במחנה פלאשוב המתואר  בסרט "רשימת שינדלר" של סטיבן שפילברג.  בספר מסופר ממקור ראשון כיצד הנאצי אמון גת היה מוציא להורג את היהודים במחנה בעזרת הכלבים הטורפים שלו.

התובנה של ד"ר Tanay את המצוקה שלו, את מצוקתם של יהודי אירופה, כמו גם את הנפש של שנאה לדת ותנועות אידיאולוגיות הוא אינטליגנטי, מרגש וחינוכי. "

 חברי מערכת פורטל הגורם האנושי, שקראו את הספר באנגלית ( כספר במהדורה אלקטרונית)  מקווים ש"יד ושם" או הוצאת ספרים אחרת  ייתרגמו  ספר חשוב זה לעברית.

 למידע נוסף אודות פרופסור עמנואל טנאי

 ראיון מעניין עם פרופסור עמנואל טנאי

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק