הבזקים

לפני 100 אלף שנה הייתה האנושות מפותחת פחות אך מגוונת יותר, עם שישה מיני אדם פעילים. ספר חדש בוחן מה עלה בגורל אחינו הנכחדים, איך השתלשלה ההיסטוריה עם השתלטות ההומו סאפיינס ומדוע העולם כפי שאנחנו מכירים אותו עומד לפני סופו

קיצור תולדות האנושות

ביקורת ספר - קיצור תולדות האנושות מאת יובל נח הררי

גורם מפרסם: מקורות מידע שונים
מחבר: יובל נח הררי
תאריך: 30.12.2011

הספר אשר מנסה להתחקות אחר תולדות האדם מאז היווצרו ועד היום, מזכיר בתחילתו את הספר "חיידקים, רובים ופלדה" של דיימונד. אך בעוד דיימונד חושב שהסיבה לקידמה של העולם המערבי קשורה בטכנולוגיה ופיתוחה, כפי ששם הספר מרמז, הרי הררי טוען שהסיבה היא שהאדם המערבי הכיר בכך שהוא לא יודע הכל ופיתח תאווה ללמוד את הלא ידוע (שגורם בין היתר לפיתוח טכנולוגיות אך גם כיבושים, ירידה באמונה באלים ועוד). באם חשבנו שאנחנו אדוני היקום (או לפחות אדוני הכדור הכחלחל הזה) הרי הספר מסביר שאנחנו סתם מוטציה גנטית מקרית שגרמה לנו להתחיל לדבר ולתקשר שכן המהפכה האמיתית בתולדות האנושות היא המהפכה הלשונית, המהפכות הבאות (החקלאית, התעשייתית, המידע) הן רק תוצאה בלתי נמנעת של מהפכת התקשורת. לדור שגודל על דארווין זאת לא חדשה כה היסטרית אך חדשה פחות מחמיאה לנו היא שבניגוד לדעתנו שאנחנו בייתנו את החיטה, למעשה החיטה היא שבייתה את האדם (עובדה היא גרה בחוץ ואנחנו בבית), מבחינה אבולוציונית החיטה פשוט רוצה להגדיל את תפוצתה והיא עושה זאת בהצלחה רבה בעזרת עבודה קשה של האדם שלא מבין שהוא למעשה עובד עבורה ולא להיפך. אחרי שהבנו שהחיטה נמצאת מעלינו בשרשרת המזון (כמו גם הרבה דברים רבים).

כל שנותר לנו להבין הוא מה מעצב את חיינו והמענה בספר הם שלושה נושאים (במובן הרחב שלהם): 1) כמות התרבויות בעולם פוחתת אך התרבויות שנשארות נעשות מורכבות יותר, התרבות המערבית היא כיום תרבות אחת שחובקת חצי עולם; 2) אימפריות הן מה שהניע את העולם ואף כיום ה"אימפריה הגלובלית" (בעלת תרבות משותפת) שולטת בעולם; 3) דת - הדת העתידית כנראה לא תהיה נצרות, אסלם או בודהיזם אלא צורה כזאת או אחרת של דת ההומניזם. שלושת הנושאים הללו (תרבות, שלטון ודת) מעצבים את חיינו אך זה לא מסביר מדוע נבחר נתיב מסויים (לדוגמא נצרות ולא דת אחרת), די ברור שההיסטוריה לא מתחשבת באדם (שכן לא ברור האם יותר טוב לאדם דת כזו או אחרת), בדיוק כמו שטפיל אינו חושב על טובת הנשאים שלו כך גם התרבות מתחשבת רק בעצמה ולא באדם, הקומוניזם לדוגמא לא חשב על העמים בהם הוא שלט כמו שהתרבות הטכנולוגית לא מנסה להיטיב עם האדם (פצצות, קרינה מזיקה לבריאות, שיעבוד לעבודה, חיבור למסכים עם תכנים מטמטמים) .

כל ש"מעניין אותה" (את התרבות במובן האבולוציוני) להמשיך ולהתרחב ולכן היא תתרחב, תשתכלל ותעמיק את הימצאותה בקרב הנשאים שלה (בני האדם). הכלי שהתרבות הטכנולוגית משתמשת על מנת להתרחב הוא ההכרה שאנחנו לא יודעים הכל, ולכן כדאי לחקור ולפתח את מה שאינו ידוע. האירופאים שהבינו זאת ראשונים, הצליחו ליצר תרבות סקרנית (טכנולוגית, גיאוגרפית, ביולוגית, אנתרופולוגית...) ובעזרת התרבות הזאת כבשו עולם שלא היה משוכלל פחות מבחינה טכנולוגית אך היה נטול סקרנות לגבי מה שאינו יודע. טענה מעניינת (ואופטימית) היא שהאימפריה הגלובלית ששולטת בעולם היום, לקחה את הכוח מידי המדינות ולכן המדינה לא יכולה לדוגמא לצאת למלחמה מול השכנה שלה ללא אישור רחב (אפילו אם היא ארה"ב), מהסיבה הזאת רמת האלימות בעולם נמצאת בירידה כל הזמן.

קישור לסקירה המלאה

ביקורת ספר - קיצור תולדות האנושות מאת יובל נח הררי

לסקירה נוספת בפורטל הגורם האנושי

 סקירת ביקורת  קצרה של מירב באתר סימניה

על ד"ר יובל נוח הררי , מחבר הספר

 

תקציר הספר

המהפכות השונות בהיסטוריה עפ"י הספר והתזות

חמש שאלות ליובל נח הררי | המדריך למין האנושי

לפני 100 אלף שנה הייתה האנושות מפותחת פחות אך מגוונת יותר, עם שישה מיני אדם פעילים. ספר חדש בוחן מה עלה בגורל אחינו הנכחדים, איך השתלשלה ההיסטוריה עם השתלטות ההומו סאפיינס ומדוע העולם כפי שאנחנו מכירים אותו עומד לפני סופו

לראיון עם הד"ד יובל נוח הררי בעיתון "הארץ"

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק